Na czym polega skaling i piaskowanie?

9 marca 2018

Zarówno piaskowanie, jak i skaling zębów są zabiegami stomatologicznymi, które koncentrują się na pozbyciu się kamienia nazębnego, który osadza się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest zwykle uzupełnieniem skalingu. Obie metody uważa się za skuteczny sposób na zabezpieczenie jamy ustnej i przeciwdziałanie rozwijaniu się w niej bakterii.

Skaling zębów pozbywa się kamienia nazębnego, który pojawia się w okolicy szyjek zębowych. Kamień może powstawać zarówno nad, jak i pod dziąsłami, które są wyjątkowo przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii. W konsekwencji takiego stanu rzeczy rośnie ryzyko chorób dziąseł, w tym tak groźnych, jak paradontoza.

Metody przeprowadzania skalingu

Możemy wyróżnić dwie metody przeprowadzania skalingu: naddziąsłową i poddziąsłową. Pierwsza pozwala na usunięcie kamienia z powierzchni korony i właśnie z tego typu zabiegiem najczęściej mamy do czynienia. Druga przewiduje pozbycie się kamienia nazębnego, który jest zlokalizowany pod powierzchnią dziąseł. Z kolei piaskowanie jest zabiegiem dentystycznym ,w czasie którego eliminowane są osady, przebarwienia oraz płytka nazębna. Do jego wykonania wykorzystywana jest piaskarka – specjalne urządzenie, które pozwala na kierowanie na zęby strumienia piasku stomatologicznego.

Sam kamień nazębny możemy dostrzec relatywnie łatwo, pojawia się bowiem w postaci ciemnego zabarwienia, za które odpowiada zwapniona powłoka płytki nazębnej. Zwykle w jego skład wchodzą nie tylko bakterie, ale i węglowodany i to właśnie te ostatnie najczęściej odpowiadają za próchnicę i choroby dziąseł. Podstawowym problemem związanym z kamieniem nazębnym jest jego lokalizacja, zwykle bowiem pojawia się on w tych miejscach, do których trudno jest się dostać z wykorzystaniem szczoteczki do zębów. Magazynujący się osad powinien być usuwany, jeśli bowiem go zaniedbamy, może prowadzić zarówno do rozchwiania zębów, jak i do ich wypadania.

Skaling zębów

Płytka nazębna z kolei to lepki, brązowy osad, który zalega na powierzchni zęba. Zwykle jest tworzony z resztek pokarmu, choć odpowiadają za niego także drobnoustroje oraz martwe komórki błony śluzowej. Może wywoływać choroby dziąseł, a także wytwarzać kwas, który nie tylko atakuje szkliwo, ale również doprowadza do ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, konieczne staje się więc zastosowanie piaskowania. Piasek dentystyczny bez trudu trafia nawet do szczelin, do których dostęp jest utrudniony, a to sprawia, że można pozbyć się nie tylko osadów i przebarwień, ale i przyczynić się do ograniczenia ryzyka schorzeń uzębienia, teraz i w przyszłości.

Zastosowanie skalingu

Do usuwania kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym najlepiej nadaje się skaling, może być on przy tym stosowany z wykorzystaniem przynajmniej kilku metod. Metoda tradycyjna zakłada wykorzystanie skalera ręcznego, obecnie jednak odchodzi się od niej z uwagi na brak oczekiwanej przez nas precyzji. Z kolei metoda mechaniczna zakłada wykorzystanie wierteł frezowych, które odłamują kamień, a metoda ultradźwiękowa przewiduje zastosowanie skalera ultradźwiękowego. Popularna jest też metoda dźwiękowa, laserowa, a nawet chemiczna przewidująca pokrycie osadu roztworem perhydrolu, którego zadaniem jest jego rozpuszczenie.

Skaling naddziąsłowy zwykle jest wykonywany dziś z wykorzystaniem ultradźwięków. Lekarz przykłada końcówkę urządzenia do miejsca, w którym znajduje się kamień, a ultradźwięki w towarzystwie wody uderzają w osad nazębny i przyczyniają się do jego pękania. Ostatnim etapem takiego skalingu jest polerowanie zębów, ich powierzchnia jest więc nie tylko bardziej gładka, ale i lepiej niż przed zabiegiem zabezpieczona przed pojawieniem się osadu nazębnego.

Autor

Michał Sowiński

Redakcja delasens.pl

To może Cię zainteresować